Coloplasts amerikanske salgsselskab har fået ny øverste chef. Kimberly Herman, der indtil nu har været en del af Coloplast US som Vice President Marketing, overtager rollen som President med øjeblikkelig virkning.
”Det amerikanske marked er meget vigtigt for Coloplasts fremtidige vækst. Vi har allerede høje vækstrater og vores amerikanske salgsselskab er godt på vej til at blive det største, vi har. Målet er at accelerere denne udvikling,” forklarer Bjørn Christ, Senior Vice President, salgsregion Rest of World, herunder det amerikanske marked.
”Kimberly Herman er en stærk kommerciel profil. Hun kender markedsforholdene og har næsten 20 års erfaring inden for salg og marketing i det amerikanske sundhedssystem,” siger Bjørn Christ.
Kimberly Herman har en baggrund som Vice President hos Apria Healthcare, Senior Vice President hos Gentiva Health Services og Executive Vice President hos Senior Homecare, Inc. Hun har en MBA i Finance & Business Administration og er medlem af det amerikanske Advisory Board ”Women leaders in healthcare”. |